Szkoła Liderów

Zostań Liderem Samorządu Uczniowskiego w swojej szkole!

Opis projektu

Lider Samorządu Uczniowskiego (LSU) to innowacyjny projekt adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych (osoby w wieku 15-19 lat) w Stalowej Woli, Rzeszowie, Tarnobrzegu i Mielcu, którzy chcą aktywnie działać w swoich szkołach, ale brakuje im odpowiedniego wsparcia merytorycznego lub finansowego, które popchnie ich do podjęcia aktywności obywatelskiej.

48389754_2297383103829183_5043576006883934208_n

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?

Zrealizuj swój pomysł, zdobądź nowe znajomości, stwórz grupę osób chętną do zrobienia czegoś niezwykłego!

Poszerz swoje uniwersalne umiejętności miękkie! Zdobądź wiedzę z zakresu zarządzania, psychologii, kreatywności.

Masz wpływ na swoje otoczenie! Stwórz inicjatywę, która odpowie na potrzeby lokalnej społeczności.

Etapy projektu

Formularz zgłoszeniowy
dostępny od 3 września 2021  
TUTAJ

Zgłoszenia przyjmujemy
do 17 września 2021 (do 23:59)

Przełom wrzesień/ październik 2021

Zorganizujemy 6 dniowy (5 nocy) wyjazd dla przedstawicieli SU. Z każdej szkoły będą to dwie osoby wybrane przez samorząd po akceptacji dyrekcji szkoły oraz rodziców. 

Wyjazd będzie mieć charakter typowo warsztatowy.

Szkolenia odbędą się z zakresu zarządzania, psychologii, kreatywności itp. 

Październik 2021

Uczestnicy wyjazdu wracając do swoich szkół utworzą 10 – 20 osobowe zespoły, które zbadają potrzeby, wymyślą i zrealizują ważny dla szkolnej społeczności projekt/wydarzenie.

Październik – grudzień 2021

Po zawiązaniu się szkolnych grup nastąpi ustalenie terminów warsztatów. Będą to zajęcia z zakresu: integracja i praca w grupie (2h), zarządzanie projektem (2h), promocja projektu (2h), finansowanie projektu (2h), kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów (2h), badanie potrzeb i wizja wprowadzenia zmiany (2h). Łącznie więc odbędzie się 6 warsztatów, trwających po 2 godziny każdy.

W ciągu 3 miesięcy od zakończenia wszystkich szkoleń. Najpóźniej do marca. 

Badacie potrzeby, planujecie działania i realizujecie swój pomysł! Wymagać będzie to spotkań, rozmów i ciężkiej pracy – wiąże się to także z ogromnym doświadczeniem, wiedzą i wspomnieniami jakie zdobędziecie przy okazji.

Kwiecień 2022

Wszyscy uczniowie z 10 szkół spotkają się na jednej Gali Finałowej, gdzie prezentować będą swoje projekty. Przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia. Będzie to też świetna okazja do poznania nowych osób i wspólnego świętowania.

Krawiec_P8280290

Czekamy na Ciebie i Twoją szkołę!

Jeśli tylko reprezentujesz Samorząd Uczniowski w swojej szkole, masz poczucie ogromnej chęci do działania; wiesz, że chcesz stworzyć coś fantastycznego i rozwiązać problem społeczny lub chcesz otworzyć się na pracę w grupie i nowe znajomości – to ten projekt jest dla Ciebie!

Przy okazji zdobędziesz masę umiejętności miękkich i przeżyjesz niezapomnianą przygodę…!

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli masz inne pytanie – napisz do nas!

Aby zostać Liderem, w tym pojechać na Wyjazd Liderów trzeba być przedstawicielem Samorządu Uczniowskiego.  Z każdej szkoły będą to dwie osoby wybrane przez Samorząd i Opiekuna Samorządu po akceptacji Dyrekcji szkoły oraz rodziców. Liderzy staną się realizatorami, czyli koordynatorami szkolnych inicjatyw.

Nie trzeba być w Samorządzie Uczniowskim aby dołączyć do ekipy organizującej inicjatywę w Waszej szkole. Natomiast rekrutacja do zespołu zależeć będzie od Liderów (Dwóch przedstawicieli SU, którzy uczestniczyli w Wyjeździe Liderów).

 

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Wyjazd odbędzie się w dniach 25-30 września 2021r.

Zorganizujemy 6 dniowy (5 nocy) wyjazd dla przedstawicieli SU. Z każdej szkoły będą to dwie osoby wybrane przez samorząd po akceptacji dyrekcji szkoły oraz rodziców. Z tymi osobami zostanie zawarta umowa wolontariacka, gdyż od tej pory oprócz bycia uczestnikami projektu – będą także jego realizatorami (koordynatorami szkolnych inicjatyw).

Celem wyjazdu będzie przygotowanie do roli koordynatorów pracy samorządu.

Tematyka warsztatów:

Dzień I
Integracja i praca w grupie – 6 h

Dzień II
Zarządzanie grupą – 6 h

Dzień III
Zarządzanie projektem – 4 h
Twórcze rozwiązywanie problemów, warsztat z kreatywności – 2h

Dzień IV
Panel z psychologiem:
Kim jestem i dokąd zmierzam – 3 h
Design thinking – 3 h

Dzień V
Wystąpienie publiczne – 2 h
Promocja i finansowanie projektu – 2 h
Komunikacja i motywacja w zespole – 2 h

Dzień VI
Gra symulacyjna: Koordynacja wydarzeń „Realizacja szkolnego projektu” – 6 h

Taki, który będzie spełniał potrzeby szkolnej społeczności 😊. Pokażemy jak badać potrzeby, opowiemy o etapach realizacji szkolnego projektu oraz jaka jest różnica pomiędzy projektem a wydarzeniem.  Każdy zespół będzie mieć również mentoring (swojego opiekuna). Jesteśmy przekonani, że wspólnie zrobimy najlepszą możliwą inicjatywę! :).

Przykładowe inicjatywy: integracyjne wydarzenia rozrywkowe, wydarzenia sportowe, renowacje szkoły np. świetlicy, akcje charytatywne, wydarzenia edukacyjne itp.

Izabela Peret

Koordynator projektu

Szkoła Liderów to projekt zmieniający życie młodych ludzi. Pozwala na poznanie wielu ciekawych osób i zdobycie w praktyce umiejętności, których nie da się nauczyć w szkolnej ławce. Całość ubrana jest w tygodniowy (bezpłatny) wyjazd szkoleniowy, warsztaty stacjonarne oraz realizację autorskiego projektu we współpracy ze starszymi mentorami.

Absolwenci tego projektu od trzech lat zdobywają nagrody najlepszych działaczy społecznych w Polsce wygrywając ogólnopolskie konkursy.

Bądźmy w kontakcie! 
500 076 336 
i.peret@mlodziliderzy.pl 

Partnerzy projektu

Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.